Az építtető fiatal pár ötfős passzív családi ház tervezésére adott megbízást. A legfőbb elvárás, hogy az épület passzívházként üzemeljen, azaz a hűtési és fűtési igényt is pusztán a hővisszanyerős mesterséges szellőztető berendezés tudja biztosítani. Így az épület rezsiköltsége minimális lehet, függetlenedve a jelenleg drasztikusan emelkedő energiaáraktól.
- Nettó alapterület: 212 m2
- Szintek száma: 2
- Hálószobák száma: 4
- Építés éve: 2023
- Fázis: Tervezés alatt
Építési helyszín
A családi ház egy Velencei-tó környéki falu újonnan beépülő részén helyezkedik el. A telek keleties lejtőn fekszik, a falut övező erdő szélén. A helyi előírások az épület magasságát 5 méterben korlátozzák. A megbízó külön kérése volt, hogy a szomszédos dombokra néző keleti panorámát lehessen élvezni az épületből.
Építészeti koncepció
A koncepciót mind megrendelői, mind tervezői oldalról határozott mérnöki szemlélet jellemzi. A tervezés folyamán semmilyen öncélú építészeti állításnak nem volt helye. Mellőztük a különböző narratívák, művészi mondanivalók, vagy településképi állítások mentén való alkotást.
Ehelyett minden döntés objektív, racionális elgondolás mentén született, a szimplex matematikai fogalmára alapozva: a szabályos háromszög, illetve a tetraéder alakzatok tetszőleges dimenziójú általánosítását hívják így, magyarán egy adott dimenziójú térben a létező legegyszerűbb alakzatot: egy dimenzióban a szakasz, míg nulla dimenzióban a pont tekinthető szimplexnek, ugyanakkor négy- vagy több dimenziós térben is léteznek ilyen alakzatok.
Építészeti dimenziókra lefordítva a tervezett ház a fizika, a funkció, a gazdaságosság és fenntarthatóság dimenzióiban létező legegyszerűbb megoldás. Az építészeti érték szándékosan nem egy külön dimenzióként lett definiálva, hanem a szimplex épület eredő tulajdonsága. Álvaro Siza híres kijelentésének feje tetejére állítása ez: ami funkcionális, az szép is.
Mindez a koncepcionális következetesség nem lett volna lehetséges a megrendelő együttműködése nélkül: az eredeti elképzelések finomításában, a funkció szolgálatába állításában abszolút partnerek voltak, ennek következtében koncepció szinten egy ellentmondások nélküli terv születhetett meg.
Fenntarthatósági megoldások
Tömegformálás
Ennek a célnak az érdekében a korai tervezési fázis az épület benapozásának és hőveszteségének optimalizálása köré összpontosult. Az előbbit a fő lakófunkciók déli tájolású homlokzat mentén való felfűzésével és nagy déli ablakok kialakításával értük el. A hőveszteség minimalizálásához átszerveztük az eredeti helyiségprogramot, így minden épületszint azonos alapterületű lett, az így létrejövő kompakt épületformának köszönhetően a minimálisra csökkent az épület lehűlő felülete. Az aszimmetrikus tetőhajlásnak köszönhetően a déli oldalon több napelem helyezhető el, míg a téli időszakban teljesen beárnyékolt, így komolyabban hűlő északi tetősík felülete csökkenthető volt. Az északi oldali nyílászárók felületének csökkentéséhez a benapozást nem igénylő kiszolgáló funkciók kerültek az északi oldalra. Az erősen lejtős terepet kihasználva az épület részben a talajba van süllyesztve, így megfelel a terv a helyi magassági korlátozásoknak, illetve a talajtakaró természetes hőszigetelésként is funkcionálhat.
Árnyékolás
A nyári túlmelegedést megakadályozandó vízszintesen kinyúló árnyékolók kerültek kialakításra, melyek fix kialakítása nem igényel kézi, vagy automatizált működtetést. A gondos méretezésnek köszönhetően nyáron nem éri közvetlen napfény a belső tereket, míg a téli, alacsony napállásnál a napsugárzás behatol az épületbelsőbe, így is csökkentve a téli szezon teljes fűtési igényét. Az épületszerkezetként kialakított árnyékolástechnika alacsonyabb kivitelezési és karbantartási költségeket is eredményez.
Szerkezeti rendszer
A passzív családi ház tervezésének első pillanattól fogva egyik követelménye volt, hogy többféle szerkezeti rendszerrel is megépíthető legyen: a hagyományos, kerámia falazatos, vasbeton födémet szerkezet és a gyorsépítésű tömör fapaneles (CLT) technológia között előzetes költségbecslések alapján dönthet a megrendelő. A CLT technológia speciális méretezési és tartószerkezeti követelményei miatt különös figyelmet szenteltünk annak, hogy a tervnek ne legyenek olyan elemei, melyek nem megvalósítható gazdaságosan CLT technológiával.
Passzív családi ház szabályok
A fenti, költséghatékony megoldásokat az alábbi passzívház szabályok betartása egészíti ki.
- Jó minőségű, vastag hőszigetelés
- Hőhidmentes épületburok
- Légtömör szerkezet
- Kiváló hőszigetelésű ablakok
- Mesterséges szellőztetőrendszer hőcserélő berendezéssel
Alaprajz
Az épületet racionális, lineáris térszervezés jellemzi, ahol egy hosszanti folyosó és lépcső szolgálja ki a fő funkciókat. Az emeleti hálószobák mellett egy gardrób szoba is helyet kapott, mely szükség esetén plusz szobává alakítható. A földszinten a nappali, az étkező és a konyha egy közös teret alkot, míg a terepbe süllyesztett részen nagy méretű tárolóhelyiség kapott helyet, így nincs szükség pince építésére, amivel további jelentős költségmegtakarítás érhető el. Az építtetők otthoni munkavégzését egy home office helyiség szolgálja.
A családi ház kültéri életterei
Az épület déli oldalán nagy méretű terasz kap helyet, mely az épülethez közelebbi oldalán zárt előtetővel, az épülettől távolabb pedig nyitott fa pergolával fedett. Így a terasz nyáron is kellemesen árnyékolt, esőtől védett, valamint a nappali terek fix árnyékolása is biztosított.
Anyaghasználat
Az épület homlokzatát világos szürke, hosszúkás formátumú téglalapka burkolat teszi ellenállóvá, melyet szürke kerámia tetőcserép és titáncink bádogosmunka egészít ki. Az egyébként racionális és nyugodt megjelenésű épületnek a fa elemek, valamint a függőlegesen futó tégla mezők kölcsönöznek játékos karaktert.